Çalışan Kadının Detoks Suları ile İmtihanı

Çalışan Kadının Detoks Suları ile İmtihanı

Başlıkta imtihan dediğime bakmayın “We Can Do it” mottosu ile başladı  ve “We did”  ile tamamlandı. Zaman kaybetmeden, bahar ile birlikte yenilenmek, deneyimlemek isteyen olursa diye de yol arkadaşı olabilmek adına bu yazıyı hazırlamak istedim.

Öncelikle akıllardaki ilk soruyu cevaplıyım, sonrasında neden, niçin ve nasıllara geçeyim. Gün içinde açlık hissettim mi? HAYIR!

Neden detoks yaptım? Detoks nedir, ne için yapılır?

Detoks, kısa dönemli yenilenme zamanlarıdır. Vücudun toksinlerden arınması, rahatlaması ve bahar dönemine hazırlanmasıdır. Özellikle iş ve şehir hayatının getirdiği sağlıksız beslenme, sporsuz, hantal yaşam ve stres sebebiyle  hissedilen vücut yorgunluğunu atabilmek adına detoks önerilmektedir. Bunu tıpkı işten çok sıkılıp, 2 gün izin alıp, şehir dışına kaçmak gibi düşünebilirsiniz. Döndüğünüzde tazelenmiş hissini detoks günlerinin sonunda da hissedeceksiniz.

Aslında detoksu, hem ruhen hem de bedenen iki farklı şekilde düşünebilirsiniz ki bence yapılması gereken, 3 gün boyunca kafayı, beyni, ruhu ve vücudu aynı anda temizleyebilmek. O günleri de görebileceğimize inanarak,  bugün sadece bir günlük beden temizliğinden bahsedeceğim. Sonuçta, bir yerden başlamak gerekiyor :)

Bir çok insan detokla birkaç gün içinde 2-5 kg verdiğinden bahseder. Öncelikle bilinmesi gereken detoksun kilo verdirmediği sadece kilo vermeye yardımcı olduğudur. Verilen kilolar yağ değil, vücudunuzun tuttuğu su yani ödemdir. Özellikle sıkı bir diyet programına başlayacaksam; başlangıçta, kilo vermem yavaşladığında ve ideal kiloma ulaştıktan sonra detoks yapmayı tercih ediyorum. Bugünleri sadece detoks suları tüketerek geçiriyorum.

Detoks sularını nereden temin ettim? Detoks sularını seçerken nelere dikkat etmem gerekir?

İnternette detoks sularını üreten bir çok firma var. Öncelikle çevrenizde daha önce denemiş ve memnun kalmış kişilerden referans almanızı öneririm. Deneyimler önemli:) İkinci olarak ise, detoks sularının “Cold Pressed” olarak hazırlanıp, hazırlanmadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü cold pressed sıkılmış meyve-sebze suları, normal bir katı meyve sıkacağına göre 3-5 kat daha fazla vitamin, mineral ve canlı enzim barındırmaktadır. Zaten istediğimizde bu:) Vücuda katı besin göndermeden, günlük besin ihtiyacımızı karşılayabilecek sıvılar ile vücudun kendini yenilemesini, temizlemesini sağlamak.

Birkaç seferdir detoks sularımı Juico.com.tr’den sipariş veriyorum. Fiyatları bir miktar yüksek olsada memnun kaldığım için değiştirme ihtiyacı duymadım. Juico.com.tr ile ilgili benim tek eleştirim, ürünlerin plastik şişelerde geliyor olması. Beklemediği ve günlük olarak tüketildiği için bir zararı olmayacaktır ama gönül cam şişe görmek istiyor. . Sizin de mutlaka tercih ettiğiniz farklı markalar vardır. Benimle paylaşmanızı çok isterim.

Detoks günü başlıyor!…

juico urban seti

Eğer ki başlangıç seviyesinde iseniz benim gibi URBAN – Sıvı Detoks Başlangıç setinden başlayabilirsiniz. İçinde 500 ml’lik 6 sıvı besin bulunuyor.

Güne Yeşil ürünle başladım. İçindekileri sayınca kulağa hiç hoş gelmiyor ama emin olun tadı tahmin ettiğinizden daha güzel. Aslında tüm ürünlerin tadı bence muhteşem:) Sabah ve Öğlen yemeği için öneriliyor ama ben sadece sabah tercih ettim.  İçindekiler: Elma, Ispanak, Limon, Kara Lahana, Marul, Maydanoz, Salatalık, Zencefil…

IMG_8880

İlk ara öğün olarak Tatlı Sarı, enerji ve C vitamini kaynağı. Ananas içeriği ile yağ yakma özelliği ise kalbimin tek sahibi olmaya aday… İçindekiler: Elma, Ananas, Nane…

IMG_8927

Öğle öğünü olarak değişiklik olması için ben Yemyeşil‘i içtim. Zencefil sevmiyorsanız, Yeşil yerine Yemyeşil’i tercih edebilirsiniz. Ama tamamen sebzeli bir ürün olduğu için kan şekerinin aniden yükselmesine neden olabilir, dikkat! Belki ek öğün olarak kullanmayı deneyebilirsiniz öncelikle.

IMG_8929

Benim gibi kırmızı meyve seviyorsanız, güzel bir haberim var: Nar Çiçeği . Havuç, nar ve mandalina’dan oluşan bir çeşit atom meyve suyunu içtiğinizi hayal edin. Öğlen yemyeşil’in üzerine benim için ziyafet gibiydi. Tam enerjim bitti dediğim anda yeniden başladım güne.

İşte bu noktadan sonra sürekli bir şeyler içiyor olmak açıkçası biraz sıkmaya başlıyor. Aç değilsin, tok değilsin daha fazla sıvı içmek istemiyorsun ama daha içmen gereken 2 koca şişe var :( Bu arada, ekstra olarak 1 lt su içtim. Vücudu susuz bıraktığınız anda baş ağrısı kaçınılmaz.

IMG_8964

En cezbedici renk olan Kırmızı içerisinde ise detoksun olmazsa olmazı pancar bulunuyor. Karaciğerin temizleyicisi pancar ile uzun süre tokluk hissedeceksiniz. İçindekiler: Elma, Limon, Zencefil, Havuç, Pancar…

Ve son olarak, Beyaz… Yüksek protein içeriği ile aslında detoks dışında da spor sonrası kullanabiliriz. Detoks da ise akşam yemeğinin üzerine atıştırmalık gibi düşünebilirsiniz. İçindekiler: Hurma Suyu, Kaju, Tarçın…

Böylece bir detoks gününün daha sonuna gelmiş oldum. – 900 gr ile :)

Herkesin yapısı, dayanıklılığı farklıdır ama başlamadan önce sizlere bir kaç önerim olacak.

  • İş yoğunluğunun az olduğu bir gün seçin. Mesela benim gibi Cuma:) TGIF!
  • Su tüketmeyi asla unutmayın. Ben min. 1 lt diyorum, siz 2 lt ye zorlayın. Yoksa baş ağrısı yapabiliyor.
  • Kafeinsiz yaşayamam derseniz yeşil çay bir seçenek olabilir. İlla kahve istiyorsanız da Juico’nun Kahve ürününü önceden sipariş vermeyi unutmayın.
  • Şeker, kalp gibi ciddi bi rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza başvurun. Zaten büyük olasılıkla kaçının diyecektir.
  • Aşırı sinir yapabiliyor, sakin olun.
  • Mümkünse ruh detoksunu da unutmayın.

Sağlıklı yaşamlar:)

Prev "Tanrı, insanların uzun ömürlü olmaları için Bozcaada'yi yarattı" demiş Heredot...
Next Cilt tonunuza uygun renklerde makyaj ile doğal güzelliği yakalayın

About Author

Admin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment