Hayatınızın Bahar Temizliğine Hazır Mısınız?

Hayatınızın Bahar Temizliğine Hazır Mısınız?

Bahar temizliği deyince aklına hemen çamaşır suyu ve toz bezi geliyorsa, dur, elindekileri yere bırak ve olduğun yerden hızla uzaklaş. Temizlik sadece evimizde olmaz. Vücudumuzda, ruhumuzda, kalbimizde ve hayatımızda da olur. Ve tam da ilk düşündüğünüz gibi en kuvvetli deterjanlar ile… Karar, İstikrar, Hedef ve Azim…

Havaların sıcaklığı arttıkça kendini geç kalmış gibi hissediyorsan yalnız değilsin ama doğru da değilsiniz. Henüz Nisan’ın ortasındayız. Bahar’ın bitip, Yaz ayına takvimsel olarak başlamaya hala bir buçuk ayımız var. Ayımız diyorum, çünkü bende henüz bahar temizliğine yeni başlayanlardanım.

Yarın değil bugün. Akşam değil şimdi. Kendini fazlalıklardan kurtarıp, yaza en hafif benliğinle merhaba demeye hazır mısın? Aslında tahmin ettiğin kadar zor değil. Kararlı olmak en önemli adım bence. Zaten bu yazıyı okuyorsan, artık birlikte bu yola baş koymuşuz demektir. Ben birkaç adımı geçtim ama haber vermen yeter, seni de beklerim.:)

İşte izlememiz gereken yollar,

  • O son 2 yıldır giymediğin elbise hala dolabında mı? Eşya Temizliği ile başlayalım en iyisi…

Benim için bahar ancak kışlıkların yüklüğe, baharlık/yazlıkların gardolaba girmesiyle başlar. Eğer ki bir action arıyorsan, bu işin başlangıç noktası eşya temizliğidir. Yazlıkları denerken, hissettiğin duygular aradığın enerji olacak. Bu seferlik eşya temizliğini biraz daha genişletmeye ne dersin?  Bir farklılık yap ve giymediğin/takmadığın ne varsa artık o dolaba koyma. Çöp/At demiyorum, başkasına ver. Kullanmadığın ne varsa, başkalarının baharında yeni olsunlar.

Artık tertemiz bir odan/evin mi var? İşte beklediğim an, ortam bahar temizliğine müsait:)

Enjoying the sun

  • Ruh emicileri Azkaban’a kapatsak mı kapatmasak mı?

Bahar temizliği deyince aklına insan fazlalığı gelmiyorsa, bir kere daha düşün derim. Enerjini çekip alan kimse yok mu çevrende? Hani o sürekli sorunlarını anlatıp, duran. Her şeye olumsuz bakan. Sıra senin sorularına gelince yine konuyu bir şekilde kendine döndüren, ruh emici arkadaşlar. Baştan söyleyelim, bu tarz insanlar hayatındayken istesen de kuyunun dışına çıkamazsın. At hepsini kuyunun derinliklerine, onlar kendi kuyularında boğulsunlar. Gerekiyorsa sen tek başına devam et hayatına.

Sadece arkadaşlar içinde düşünmek yanlış olur. Bazı sevgililer de benzer özellikler göstermiyor mu? Senin enerjini tüketen, çıkmaza sürükleyen, güzel anılardan çok mutsuz hikayeler biriktirdiğin aşklar…. Hep söylerim, bir aşktan kurtulmak istiyorsan en güzel mevsim bahardır. Bu arada kurtulmak istediğin aşk olamaz. En fazla karabasandır o.  Ayy hiç bana olmuyor işte o kadar kolay demeyin. İstendiğinde ne sevdaların bitirildiğine şahidim. Bitmiyorsa eğer hatayı kendinizde arayın. Belki de gerçekten bitsin istemiyorsunuzdur?

  • Kışın yediğin hurmalar, yaza giderken basenleri tırmalar. Böyle değildi bu söz sanki:D

Sözün böyle olmadığını hepimiz biliyorsak, anlamını da çok iyi bildiğimizi düşünüyorum. Kışın yedik, içtik, doyduk, kalktık. Üstüne bir de profiterol patlattık. Hoppp geldi mi 5 kilo sağ basene, 5 kilo sol basene. Evet yaz geliyor, bikini giyeceğiz ve eğer şimdi telaş yaparsak, bütün yazı, arkadan takip eden koca bir popo ile geçirmek zorunda kalacağız.

Bendeki de kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla.

Elimizden çıkardığımız elbise ve insanlara bir de kiloyu ekledik mi, işte şimdi yeni bir bize hazırız. Hayır çok geç değil. Her gün 200 gr kaybetsek, 45 günde 9 KG ediyor. Hedefleri koyalım ve başlayalım.

Şok diyetlerle değil, sağlıklı beslenerek, yürüyüş yaparak, geri almaksızın kilo fazlalıklarını atarak. Sağlıklı beslenme ile tüm yazılarımızı okuyabilirsin.

yoga meditasyon

  • Spor mu Meditasyon mu? Tarafını seç ya da seçmesen olmaz mı? Her ikisi de senin bebeklerin olsun.

Benim için spor her zaman ikiye ayrılır. Yok yok spor çeşitlerini saymayacağım. Biri vücudu şekillendirmek için diğeri ise ruhu. Ruhunun sıkıldığı anda at kendini dışarı. Tak kulaklığını, in sahile. Yürü canın ne kadar istiyorsa. Sadece kendinle ve güneşle kal.

Doğa ile baş başa ol. Aslında en önemli kural.

Yetmediyse hiç durma meditasyona başlamak için en özel zaman. Meditasyonda odaklanma sorunu yaşasan bile pes etme. Her geçen gün ruhunu nasıl beslediği fark edeceksin. Hatta özellikle evde yoga yapmayı tercih ediyorsan, http://www.yogaevimde.com/ adresinden önemli tüyolar alabilirsin.

Attractive genuine young girl enjoying the warm summer sun in a wide green and yellow meadow. Part of series

  • Canım sen ona bugün demişsin ama hep öncesi, sonrasındasın???

Hayatını belirli bir düzene koyduktan sonra yine de bugün sana mutluluk vermiyorsa, aslında anı yaşamıyorsun demektir. Geçmişte olan olayları düşünüp, gelecek ile ilgili kaygılanmaktan ANI kaçırıyoruz. Aslında stres dediğimiz kemirgen, kendi içimizde büyüttüğümüz anı yaşamamıza engel koca bir duvar.

Günler, aylar, mevsimler, yıllar, durduramadığın veya yavaşlatamadığın bir hızla geçiyor. Ömrümde kaç bahar daha göreceğini nerden biliyorsun? Bilmiyorsun, bilemezsin. Hatta demin stresle yazmaya çalıştığın o mailden sonrada başına neler geleceğini bilemezsin.

Gel biz bu bahar kendimize söz verelim. Bugün itibariyle yarınımız yokmuş gibi anı, geçmişten aldığımız dersler ile ne istediğimizi bilerek, hissederek ve iç sesimizi duyarak yaşayalım.

Hayat hep ağaçtaki pembe tomurcukları izler gibi geçmeyecek. Bilirim. Yalnız en özel anımız hep şu anımız olsun.

Bahar temizliği deyip geçmeyin. Bu yaz, her bir adım için tekrar tekrar kendinizle gurur duyacaksınız.;)

 

Prev Ödem Attıran Detoks Suları
Next Yaz Bakım Dosyası: Cilt Bakım Önerileri

About Author

Admin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment