Cilt tonunuza uygun renklerde makyaj ile doğal güzelliği yakalayın

Cilt tonunuza uygun renklerde makyaj ile doğal güzelliği yakalayın

Hayatım boyunca mavi renge alışamadım. Birçok yakın arkadaşımın en sevdiği renk maviyken, bende sadece uzaklaşma hissi yaratırdı. Özellikle lise döneminde mavi far furyası vardı ki sormayın. Mavi, simli göz kalemi, makyaj çantaların olmazsa olmazıydı. Hangi tonlarda makyaj yaparsanız yapın, mavi göz kalemi alt kirpik diplerine kalın bir çizgi şeklinde sürülürdü.

maviden-yeşile-geçişli-göz-makyajı

Koca bir itiraftır ki; Zamanında bende mavi göz kalemi, mavi rimel kullandım:) Kullanmasına kullandım ama başkalarında durduğu gibi güzel olmazdı. Yapay dururdu. Tıpkı 80’lerin mavi, abartılı gelin göz makyajı gibi olurdu. Yazı içine eski resimlerimden eklemek istemedim, gözünüzde Serpil Çakmaklı’nın o eski filmlerindeki makyajı canlanmıştır diye düşünüyorum.

Sonra hayatımda koca bir aydınlanma yaşadım:) Mavinin, en soğuk renklerden biri olduğunu,  benim gibi sıcak alt tona sahipseniz, maviyi ısıtmadan kullanılmaması gerektiğini öğrendim.

Önemli olan bir rengi sevmek ya da sevmemek değil, o rengin sizin cilt tonunuza yakışıp, yakışmaması. İçinde kendimizi iyi hissettiğimiz ve tüm ışığımızı değiştiren renkler işte tam bize göre olanlar!

“Eğer biri size makyajınızın güzel olduğunu söylüyorsa, bilin ki ortada bir yanlış var. Makyaj sizin önünüze geçmemeli, çok güzel göründüğünüzü söylüyorlarsa işte o zaman makyajınız kusursuz olmuş demektir. “ Francois Nars

Makyajınızda hangi renkleri kullanmalısınız?

Bu sorunun cevabını ancak cilt alt tonunuzu bilerek verebilirim. Sarışın, esmer veya kumral olmanız sadece kendi alt tonunuza uygun olan renkler arasından seçim yapmanıza imkan verir.

Cilt alt tonunuzu öğrenebilmek için renk veya makyaj uzmanlarına başvurabilirsiniz ya da basit bazı testler ile kolaylıkla bu analizi kendinizde yapabilirsiniz.

  • Gün ışığında bilek içi damar renginize bakın. Yeşilse Sarı, Mavi ya da Mor ise Pembe alt tonlusunuz.
  • Gümüş mü yoksa altın mı size daha çok yakışır? Altınsa Sarı, Gümüş ise Pembe alt tonlusunuz.
  • Yaz ayları sizin için bronzlaşmak mı yoksa sürekli güneşten kaçmak mı? Eğer ki kolay bronzlaşıyorsanız Sarı, güneşe ilk çıktığınızda kızarıyorsanız pembe alt tonlusunuz.

sicak-alt-tonlu-ciltler

soguk-alt-tonlu-ciltler

Cilt alt tonunuzu öğrendikten sonra sıra size yakışan makyaj renklerine geldi. Sarı alt tonluysanız sıcak renkleri, pembe alt tonlu iseniz soğuk renkleri tercih etmeniz gerekir.

Tüm renkler, 3 farklı birincil rengin karışımından oluşmaktadır. Sarı, Kırmızı ve Mavi… İkincil ve üçüncül renkler, birincil renklerin karışımı şeklinde elde edilmektedir.
renk-çemberi

Sarı ton, sıcaklığı temsil eder. Mavi ise soğuk renkleri. Her rengin hem sıcak hem de soğuk tonu vardır. Bir rengi ne kadar ısıtmak istiyorsanız o kadar sarı katmalısınız, ne kadar soğutmak istiyorsanız da o kadar mavi.

Sarı alt tonlu bir kadınsanız; Camel , bakır, şeftali, altın, turuncu, yeşil ve sıcak renkleri sizin renginiz.

Pembe alt tonlu bir kadınsanız; Pembe, mor, optik beyaz, gül kurusu, mavi ve soğuk renkleri sizin renginiz.

Sarı alt tonun en bariz örneğin olan ben, yıllarca her tondaki pembe allığı alıp, bir süre sonra kullanmamak üzere kenara attım. Hiçbir zaman yüz rengim ile bağdaşmadı. Çünkü kullanmam gereken sıcak tonlardaki şeftali allıklardı.

Sizde benim gibi sarı alt tona sahipseniz ve soğuk bir renk kullanmanız gerekiyorsa,

  • Rengin üzerinden bir miktar şeftali/bakır far veya allık ile geçerseniz, rengi ısıtmış olursunuz.
  • Kırmızı ruj olarak daha çok turuncuya dönük, nar çiçeği renklerini tercih edebilirsiniz.
  • Siyah bir far veya kalem kullanacaksanız, mutlaka göz kapağının katlanma bölgesine ve alt kirpik diplerinize sıcak bir kahve far kullanabilirsiniz.
  • Mavi bir üst giyecekseniz, kahve tonların makyaj yapabilirsiniz. Yine şeftali tonlarında bir nude ruj kullabilir, turuncu rengi barındıran bir kolye takabilirsiniz.

Unutmayın ki,  alt tonunuza uygun renklerde yapılan makyaj ile insanlar makyajınızı değil, sizi göreceklerdir.

Makyaj renklerinize kalbiniz değil, bırakın cilt tonunuz karar versin. Çevrenizden alacağınız iltifatlar ile ne kadar doğru bir karar verdiğinizi bir kere daha anlayacaksınız.

Prev Çalışan Kadının Detoks Suları ile İmtihanı
Next Ödem Attıran Detoks Suları

About Author

Admin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment