Yaz Bakım Dosyası: Canlı ve Parlak Saçlar İçin Bakım Önerileri

Yaz Bakım Dosyası:  Canlı ve Parlak Saçlar İçin Bakım Önerileri

Yazın, incelen kıyafetlerimizin bence en güzel aksesuarı omuzlarımızdan aşağı süzülen parlak ve sağlıklı saçlarımız.

Sıcak olduğunu ve içinizden bir an önce onları toparlayıp, tam tepenizde geyşa topuzu yapmak istediğinizin farkındayım ama bu şekilde onları kırdığınızı söylesem? Ya da siz güneşlenirken ( aslında burada cildinize de zarar vermiş oluyorsunuz ama illa da bronzlaşacağım diyorsanız benden günah gitti ) onların da güneşten zarar gördüğünü…

Canlı ve parlak görünen saçlara sahip olmak hepimizin hayali. İşte yazın özellikle kuruyan saçlarımızı canlandırmak için dikkat edilmesi ve yapılması gereken bakım önerileri,

1.) Saç yapınızdaki değişimleri takip edin, yaza uygun ürünler kullanın. 

Hem sıcaklardan hem de deniz ve güneşten dolayı saçlarımızı her gün yıkamak zorunda kalırız. Bu da güneşten yıpranan saçların daha çok kurumasına ve cansızlaşmasına neden olur.

Yıpranmaya karşı etkili şampuan ve bakım kreminin kullanılması, içeriklerindeki yağlar sayesinde saçları daha canlı gösterecektir. Yağların besleyici etkileri özellikle yazın saçlarımızın vazgeçilmezidir.

Şampuan sonrasında her yıkamada bakım kremi mutlaka kullanılmalıdır. Az miktarda sadece saç uçlarınıza sürüp, 3 dk sonra durulayabilirsiniz. Özellikle yazın saç bakım kremi kullanımını asla atmamalı ve hatta haftada 2 defa saç maskesi yapmalısınız.

2.) Isıl işlemler yerine doğal haline bırakın. 

Yaz demek doğal güzellik demektir. En ağır makyajın yerini bile CC ya da BB kremler alıyorsa, saçlarımız da doğal yaşamı hak etmiyor mu? :)

Saç kurutma makinelerinden tutunda, saç maşalarına kadar… Yazın hepsinin dolaba kaldırılma zamanı gelmedi mi?

Şekillendirmek içinse deniz suyu spreylerinden, elektriklenmeyi önleyecek krem ya da spreylerden yararlanabilirsiniz. Maşalı saçlarımızın yerini alsın doğal dalgalarımız:)

3.) Deniz sonrası saç ritüeli oluşturun. 

Denize girmek, yüzmek çok güzel ama deniz sonrasında saçlarımızı kendilerine getirmek bir o kadar zor değil mi? Zor demeyelim de üşeniyoruz mu desek acaba? Üşenmek yok, vakit ayırmak ve sağlıklı saçlarımız ile yazın boy göstermek var:)

Plaj çantanızda mutlaka saçlarınızı kırmadan açan bir tarak, sıvı saç kremi ve saçlar için özel satılan CC krem olmalıdır.

Deniz sonrası mutlaka saçlarınızı tuzlu sudan arındırmalı ve havlu ile nazikçe kurutmalı, ıslaklığını almalısınız. Saçları hiç bir zaman ıslakken ya da kuru iken taramamalısınız.

Nemli saçlarınız kolay açılmıyor ise saç uçlarınıza sıvı saç kremi kullanıp, dipten uca doğru tarayınız.

Saçlarınız içinde CC kremler olduğunu biliyor muydunuz? Mutlaka deneyin derim:)

Son olarak ufak bir tavsiye, güneşlenirken vücudunuza sürdüğünüz yağları, bir miktarda saç uçlarınıza sürebilirsiniz. Böylece yıpranmasını ve kurumasını bir miktar daha engellemiş olursunuz.

4.)  Zaman ayırın ve bakım yapın. 

Sağlıklı saçlara kavuşmak için öncelikle yapılması gereken saçlarınıza zaman ayırmaktır. Son dönemde popülerleşen hindistancevizi yağının dışında  badem, biberiye, ardıç, zeytinyağ gibi bir çok yağ saç bakımı için kullanılmaktadır. Genellikle haftada 2 defa kullanılması önerilen yağları, dipten uca doğru tüm saçınıza sürüp, streçleyip, 3 saat bekledikten sonra yıkayınız.

Kuaförde geçen zamanı da hem kendime hem de saçlarıma ayırdığım vakit olarak düşünürüm. Ayda bir profesyonel destek almakta fayda var:)

Yaz için cilt bakım önerilerime de göz atmayı unutmayın. http://www.lifestyla.com/yaz-bakimi-cilt-bakim-onerileri/

 

Prev Geç Gelen Bir Yazı: 2016 Moda Trendleri
Next Sırt Çantası Her Zaman Hayat Kurtarır

About Author

Admin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment