Yaz Bakım Dosyası: O Son Üç Kilo Nasıl Verilir?

Yaz Bakım Dosyası: O Son Üç Kilo Nasıl Verilir?

Yazın diyet yapılmaz diye bir kural hep mi vardı yoksa sıfır beden modası ile birlikte mi konuldu? Neyse ki, Kim Kardashian hayatımıza girdi de hep birlikte bu sefer dolgun vücutlara özenir olduk. Aslında kendi vücudunu tanımak ve ona uygun beslenmek en doğrusu. Moda diye ne sıfır beden olmaya çalışmak ne de Kim olacağım diye squat hareketine yüklenmek, kendimize eziyetten başka bir şey değil.

Yaz, sosyal hayatımızın hızlanması ile ağır diyetler için pek uygun bir zaman olmayabilir, kabul! Ama yine de güçlü irade ile imkansız hiç bir şey yoktur. Bir başarı hikayesi dinlemek isterseniz de yaz döneminde nasıl kilo verdiğime göz atabilirsiniz.

Bu yazının hedef kitlesi ise yaz başında hala 2-3 kilo fazlalığı(!) olanlar. Yani herkes:) Çünkü kadın ya da erkek, zayıf ya da kilolu kim olursa olsun, herkesin bir 2-3 kilo fazlalığı vardır. Özellikle uzun süredir aynı kiloda olanlar için o kadar zordur ki o son 3 kiloyu verebilmek.  Yılmadan, pes etmeden, şimdi o kilolara güle güle diyeceğiz.

fft99_mf4373042

İşte o son 3 kiloyu verebilmek için pratik önerilerimiz, 

1.) Vücudunuzu beslenme ile şaşırtın!

Bazıları hiç bir şey yemeyip yine de kilo verememekten şikayet ederler. Aslında zaten yemek yemeyerek, kilo verilmez. Sağlıklı, yağsız beslenip, vücudu aç bırakmayarak kilo verilir. Sizde gün sonunda ne yedim ki bugün diyenlerdenseniz, vücudunuzu şaşırtmanın en kolay yolu “yemek”tir. 3 ana öğün, 3 ara öğünü atlamadan beslenmeyi deneyin. Ara öğünlerde bir porsiyon meyve veya çiğ, sağlıklı yağ depolarını ( badem, ceviz…) tercih edin. Ana öğünlerini sabah, öğlen ve akşam olarak mutlaka programlayın.  Akşam yemeklerini atlamadan, az ve sağlıklı beslenin. Hatta tüm yediklerinizi yazın!

Bir diğer yöntem ise Juicing ile kısa dönemli detoks yapmaktır. Detoks nasıl yapılır ve o gün nasıl geçer diye içinizden geçirdiyseniz,  detoks günümü sizler için yazdım: http://www.lifestyla.com/calisan-kadinin-detoks-sulari-ile-imtihani/

salata(3)

2.) Sporsuz başarabileceğinizi düşünmediniz umarım:)

Hiç spor yapmıyorsanız sadece 3 kilo için değil, genel sağlığınız için bir an önce spora başlamalısınız. Spor salonları bir yöntem ama vaktiniz ya da maddi imkanınız yok ise sahilde yapacağınız tempolu 1.5 saatlik yürüyüşlerle de en azından başlangıç yapabilirsiniz. Haftada 3 gün 1.5 saat tempolu yürüyüşler ile bir haftada bile vücudunuzdaki değişime inanamayacaksınız.

Eğer ki zaten spor yapıyorsanız, o zaman ekstra bir gün daha programınıza eklemeniz ya da farklı bir spor yapmanız ( pilates yapıyorsanız cardio yapmak veya step ya da zumbaya katılmak gibi..) vücudunuzu şaşırtacak ve hızlıca tekrar kilo vermeye başlayacaksınız.

3.) Su tüketiminizi arttırın ve zamanlamasını değiştirin!

Kaç öğün tüketiyorsanız, o sayıyı 2 ile çarpın. İşte içmeniz gereken su miktarı. Yani 6 öğün tüketiyorsanız günde 12 bardak su tüketmelisiniz. Bu miktar günlük olarak 2lt’nin altına hiç inmemeli.

Başka bir önemli nokta ise suları yemekten önce içmenizdir. Her öğüne başlamadan önce 2 bardak suyunuzu içmeyi unutmayın. Böylece yemek öncesinde kendinizi hem daha tok hissedecek hem de yemek sonrasında su tükettiğiniz zaman ki gibi şiş olmayacaksınız.

4.) Hayatınızı düzenleyin ve stresten kurtulun!

Stres ve uyku düzensizliğinin kilo yaptığını biliyor musunuz? Çok uyumak, az uyumak veya çok stresli bir dönem geçirmek aslında bizde kalan o son 3 kilonun sebebi olabilir mi?

Belki de baharda yapmanız gereken hayatınızın temizliği yaza kalmıştır. 5 adımda hayatınızı yenileyin:) http://www.lifestyla.com/hayatinizda-bahar-temizligine-hazir-misiniz/

Son 3 kilo gitse bile bu hayatta kalanın siz olduğunuzu sakın unutmayın. Sizi, siz yapan kilolarınız değil karakteriniz, kişiliğiniz ve özgüveniniz. Tabii sonunda istediğimiz kiloda olmamız da artımız olsun:)

Mutlu Yazlar,

Prev Sırt Çantası Her Zaman Hayat Kurtarır
Next Astroloji ile Hayatı Yönlendirmek Doğru mu?

About Author

Admin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment